Canva – wspaniałe narzędzie do tworzenia grafik

with Brak komentarzy

Cześć,

Witajcie,
Chciałabym podzielić się z Wami jednym z narzędzi, które ogromnie pomaga mi w pracy, a jest to CANVA, czyli prosta i darmowa aplikacja do tworzenia pięknych grafik. Ja używam jej na co dzień do tworzenia moodboardów czyli kolaży zdjęć do projektów. Pozwala mi to w wizualny sposób przedstawić ideę projektu i upewnić się, że dobrze się rozumiem z klientem. Jeśli jeszcze nie wiecie, to jestem też filologiem romańskim i operowanie językiem jest dla mnie bardzo naturalne, czasami do tego stopnia, że opisuję różne rozwiązania techniczne i kolorystyczne zamiast je zilustrować zdjęciem lub zestawieniem. Canva jest mi więc tym bardziej pomocna i przypomina mi, że we wnętrzach, najbardziej naturalnym językiem jest język obrazu.
Canva jest narzędziem dla nie-grafików. To znaczy, ze profesjonalny grafik nie będzie z niego korzystał, bo oferuje zawężone możliwości obróbki, ale właśnie dlatego jest idealne dla osoby, która nie jest profesjonalistą i  tak nie używa zbyt zaawansowanych funkcji, które tylko niepotrzebnie odstraszają.
Jeżeli samodzielnie planujesz swoje wnętrze i chcesz stworzyć sobie tablicę inspiracji i produktów, to Canva będzie do tego świetnym narzędziem.

Do czego może się jeszcze przydać Canva ?

Mi służy do celów biznesowych. Przygotowuję dzięki niej grafiki na blog, stronę internetową, wszystkie dokumenty PDF, które chcę, żeby ładnie wyglądały, a do tego banery i inne materiały do mediów społecznościowych. Stworzyłam w ten sposób również firmowe logo i wizytówki. Właściwie każdy mój element graficzny powstaje w Canva.

Do czego Canva może posłużyć Tobie?

Do wszystkiego! Serio. Canva jest darmowym narzędziem, więc spokojnie możesz bez limitu eksperymentować i przekonać się jakie to użyteczne i proste narzędzie. Przykłady:
Logo
Wizytówki
Tabliczka na drzwi z godzinami otwarcia
Menu usług salonu
Ulotki
Plakaty informujące o wydarzeniach
Bony podarunkowe
Grafiki do mediów społecznościowych.
Canva działa na zasadzie szablonów, w których podmienia się tekst i zdjęcie i w ten sposób powstaje spójna grafika, która została wcześniej przemyślana przez profesjonalistę. Ta aplikacja oferuje masę zestawień i gotowych do użycia wzorów dostosowanych do okazji i potrzeb.

Jak zacząć swoją przygodę z Canva?

Wszystko dzieje się on-line. Do tego potrzebne jest tylko założenie konta na www.canva.pl
Po zalogowaniu mamy dostępne szablony dokumentów do wyboru. Po najechaniu myszką na obrazek, wyświetli nam się wielkość danego szablonu.
Na potrzeby tego opisu wybrałam szablon Kartka.
Wybieram pierwszy szablon. Uważam, ze jest prosty i ładny. W pierwszej wersji najeżdżam tylko na napisy i wpisuję własny tekst.
W ten jednominutowy sposób mam stworzone zaproszenie na otwarcie salonu!
Potem dodatkowo modyfikuję jeszcze zawartość, dodaję kolejny napis, zmieniam kolor tła itp. Po lewej stronie mam opcje: Elementy, tekst, tło, przesłane. Dzięki nim mogę dodawać własne zdjęcia przeciągając je myszką w miejsce oryginalnego.
Niektóre dokumenty tworzę jednak od podstaw np. kolaż elementów do projektu. Wybieram pierwszy dostępny szablon czyli A4. Następnie przechodzę do zakładki pobrane a tam, wybieram prześlij własne obrazy. Po wczytaniu plików przeciągam je myszką,  dodaję tekst, a potem elementy, czyli tutaj kółka z kolorami i prostokąty. Po pojedynczym kliknięciu na dany obiekt pokazują się dodatkowe opcje. Ja najczęściej używam zmiany przezroczystości i zmiany koloru. Po zakończeniu edycji, klikam w górnym pasku Pobierz i dokument zapisuje się do pliku.

Tak wygląda finalna wersja zestawienia do skonsultowania z klientem.
Ja używam Canva na co dzień, jeśli jeszcze niej nie korzystacie, to może się okazać, że niedługo wasze życie się zmieni 🙂
Macie już swoje doświadczenia z tym programem?

Pozdrawiam!

Kasia