Łazienka w gabinecie kosmetycznym i fryzjerskim

with Brak komentarzy

Cześć,

Zabieram się dziś za dość obszerny temat jakim jest łazienka w salonie kosmetycznym i fryzjerskim oraz wskazówki dotyczące jej urządzenia. Postanowiłam podzielić to zagadnienie na część bardziej techniczną i aranżacyjną. Jako, że u mnie zawsze najpierw funkcja, potem forma, to zabierzemy się dziś za techniczną stronę.
Łazienka w gabinecie, żeby byłą idealna, musi spełniać kilka cech: dla klientek musi być wygodna, czysta i ładna, a dla personelu oprócz miłego dla oka wyglądu musi być oczywiście łatwa do sprzątania i zgodna z przepisami.  
Duża i komfortowa łazienka byłaby oczywiście najlepsza, rzeczywistość jest jednak taka, że każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, a powierzchnia gabinetu często nie pozwala na wydzielenie z niego dużej łazienki. Co powinno być priorytetem i co warto wziąć pod uwagę projektując łazienkę w gabinecie fryzjerskim lub kosmetycznym?

Pierwszą rzeczą są oczywiście przepisy

Łazienka w salonie kosmetycznym powinna być zgodna z aktualnymi przepisami – wymagania techniczne (wg rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowani. z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. 75, poz. 690)
 
  • Przedsionek w toalecie dla klientów. Sanepid tego naprawdę wymaga. W przedsionku powinna znajdować się umywalka. Przedsionek taki można również wykorzystać jako miejsce do przechowywania sprzętu do utrzymania czystości, może się w nim znajdować zlew, schowek na mopy, a nawet szafa na fartuch i odzież wierzchnią. Nie jest to więc przestrzeń stracona. Przedsionek zapewnia tez większą prywatność osobie korzystającej z toalety.
  • Łazienka przystosowana dla niepełnosprawnych nie wymaga przedsionka. Więc jeśli z jakiegoś względu nie chcesz lub nie możesz mieć przedsionka, a masz wystarczającą powierzchnię by zaaranżować łazienkę dla niepełnosprawnych, to masz taką możliwość.
  • Wentylacja wspomagana mechanicznie – choć nie jest to jasno określone, mój Sanepid tego wymaga.
  • Ściany łazienki powinny mieć do wysokości co najmniej 2 m powierzchnie zmywalne i odporne na działanie wilgoci. Podłoga powinna być zmywalna, nienasiąkliwa i nieśliska.
  • Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz, mieć szerokość przejścia minimum 80 cm i wysokość 200 cm, a w dolnej części otwory o przekroju min. 22 cm kwadratowych ( kratka wentylacyjna). Drzwi do przedsionka powinny mieć szerokość min. 90 cm.
Tyle technicznych wymogów reszta to raczej racjonalne podejście 🙂

Wygoda – odległości między sprzętami

Gdy już przemyślimy te techniczne aspekty warto wziąć pod uwagę wygodę użytkowania. Planując łazienkę w gabinecie rozmieszczamy sprzęty w taki sposób by dało się z nich łatwo korzystać, nie tylko by sam sprzęt się zmieścił. Tak więc przy toalecie potrzebujemy około 20 cm po obu stronach by łatwo było usiąść, a przy umywalce wygodnie będzie jeśli łokcie nie będą nam o nic zawadzać. Pamiętaj też, że im większa umywalka tym mniej będzie się chlapało dookoła.
Jakie dokładnie odległości powinniśmy zachować?
Ogólna zasada mówi, że sprzęty powinny być oddalone od siebie około 20 cm. Szczegółowo opisane odległości znajdziesz poniżej:

Przed każdym sprzętem powinno być ok. 70 cm wolnego miejsca, czyli jeśli umywalka znajduje się na przeciwko muszli to minimalna odległość między ich krawędziami to 70 cm. Ja, projektując łazienkę co chwila używam metra i jeśli jestem zmuszona odrobinę zmniejszyć odległość to po prostu staję przy umywalce odmierzam 15 cm zamiast 20 i sprawdzam czy jest to bardzo uciążliwe.
O ile odległości są często poprawnie zachowane, o tyle widzę czasem problem z wysokościami sprzętów, na przykład ze zbyt wysoko zainstalowanym sedesem lub umywalką. To właśnie umywalka przysparza najwięcej problemów. Najwygodniej jest jeśli krawędź umywalki jest na wys.80 cm. Jeśli umywalka jest wyżej to niestety woda cieknie po łokciach. Do umywalki musimy dopasować kran. Dobrze jeśli nie jest to najmniejszy dostępny model bo wtedy bardzo trudno jest opłukać namydlone ręce.

Płytki, gres, okładziny ścienne

Często jestem pytana o to jak dostosować wielkość płytek do wielkości pomieszczenia. Osobiście uważam, że duże płytki sprawdzą się wszędzie i w małych i w dużych pomieszczeniach. Nawet WC wielkości 1 m 2 będzie świetnie się miewać jeśli na podłodze znajdzie się jedna duża płytka. Im większa płytka tym mniej fugi, a mniej fugi to mniej czyszczenia 🙂 Większość dużych i bardzo dużych płytek gresowych to płytki rektyfikowane, czyli cięte, czyli bez zaokrągleń na brzegach. Dzięki temu wystarczy między nimi minimalna ilość fugi ( ok. 2 mm). Małe płytki, czyli te z dużą ilością fugi, dobrze sprawdzą się w miejscach po których bezpośrednio nie leje się woda. Wówczas będą piękną dekoracją: na zabudowie stelaża WC, bocznych ściankach, ścianie z kaloryferem ( w małych płytkach łatwiej też wyciąć otwory na podłączenie kaloryfera).
Często zamiast klasycznych płytek ceramicznych wybieram gresy, są znacznie bardziej odporne na ścieranie i uszkodzenia. Na podłogę oczywiście bierzemy matowe, antypoślizgowe płytki, a na ściany zależy od fantazji.

I tak płynnie przechodzimy do sprzątania łazienki

Już podczas projektowania łazienki możemy wziąć pod uwagę sposób, w jaki będziemy ją sprzątać i zrobić wiele, by to ułatwić. Najlepiej sprawdzą się sprzęty podwieszane czyli wisząca szafka pod umywalkę, podwieszane WC – wtedy z łatwością przetrzemy zakamarki bez konieczności omijania każdej nóżki meblowej.  Warto też mieć w łazience zamykane szafki zamiast otwartych półek, a na wierzchu zostawić tylko to co jest używane na bieżąco.
Duże lustra schodzące do blatu umywalki są z pewnością piękne, ale nie sprawdzą się w gabinecie. Lustro warto przewidzieć około 20-30 powyżej kranu, wtedy unikniemy wielu zachlapań.

Jakość sprzętów.

Łazienka w gabinecie jest oczywiście mocno eksploatowana i zachowuje się inaczej niż w domu.
Korzysta z niej codziennie wiele osób, które wchodzą w butach, korzystają ze sprzętów z różną siłą, nawet nieumyślnie mogą robić niektóre czynności po prostu siłując się z przyciskami czy uchwytami.  Dlatego warto nie zadowalać się najtańszymi sprzętami tylko zdecydować się na te przynajmniej ze średniej półki.
Jak dokonywać takich wyborów?
Baterie zawsze biorę firm Grohe, Hansgrohe i innych dobrych marek. Te firmy oprócz pięknych i drogich serii mają również produkty marketowe. Ich design jest mniej ekstrawagancki, ale jakość wciąż świetna.
Podobnie ze stelażami do WC. Tym bardziej, że jest to element zabudowanym, więc w przypadku awarii nie da się go łatwo wymienić. Wybieram więc Geberit i Grohe. Jeśli budżet jest ograniczony to również w marketach budowlanych są  można znaleźć stelaże dobrych marek w rozsądnej cenie.
Umywalka wydawałaby się uniwersalnym sprzętem, jednak tutaj też są bardzo duże różnice. Polecam umywalki ceramiczne, nie rysują się tak jak te z konglomeratu i łatwo się je czyści. Kupując umywalkę, wannę czy inne sprzęty warto obejrzeć na żywo ich kolor – producenci mają przeróżne odcienie bieli. O ile odcień umywalki na drewnianym blacie czy ciemnych płytkach nie będzie miał większego znaczenia, o tyle szarozielonkawa biel umywalki na „ciepło” białych płytkach może drażnić.

Światło w łazience

Ogólne zasady mówią, że łazienka powinna być bardzo dobrze oświetlona. Myślę jednak, ze ma to zastosowanie raczej w mieszkaniach, gdzie potrzebujemy zrobić perfekcyjny makijaż i wykonać inne wymagające precyzji czynności. W salonach kosmetycznych czy fryzjerskich, klientka musi oczywiście widzieć czy makijaż jej się nie rozmazał, ale będzie jej miło, jeśli zastanie ją światło, w którym będzie dobrze wyglądać. Chodzi o ciepłe (ok. 2700 Kelwinów), nie za mocne światło, przy którym ciężko dostrzec wszystkie swoje mankamenty, za to jest delikatne i uspokajające. Jeśli mamy toaletę z przedsionkiem to szczególnie w przedsionku, przy lustrze nie dawałabym przesadnie mocnego światła.

Inne wskazówki wnętrzarskie przy projektowaniu łazienki w gabinecie fryzjerskim i kosmetycznym:

Wieszaczek na drzwiach na torebkę lub miejsce do jej odłożenia – jeśli tego nie zaplanujesz klamka od drzwi może się szybko obluzować.
Ostatnio spotkałam się kilkukrotnie z dyskretnym koszyczkiem z podpaskami i tamponami dla potrzebujących.
Podobnie jak krem do rąk przy umywalce (koniecznie opisany) są to drobne rzeczy, a bardzo miłe dla użytkownika 🙂
Macie jakieś swoje sposoby na funkcjonalną i łatwą do sprzątania łazienkę?

 

Kasia